środa, 3 listopada 2021

Opowiastka o wodzie

Mieszkańcy sawanny nie mają dostępu do wody. Specjalistyczna studnia rozwiąże problemy setek osób. Pomoże grupa z Poznania [WIDEO]
fot. Kamil Malarski

Co robisz, gdy dostajesz informację, że z powodu jakiegoś remontu nie będzie wody przez pół dnia? Nabierasz wcześniej do wiadra i stawiasz je w łazience? Napełniasz czajnik i garnki? Może wannę?

 
Jest niewygodnie, ale człowiek ma uzasadnioną nadzieję, że to się w ciągu paru godzin skończy.

A co się dzieje jak jest nagła większa awaria? Czajnik, wiadro i wanna puste... Ale wkrótce przyjeżdża beczkowóz i można podejść z wiadrem po wodę. Na moim osiedlu nawet przezornie zostawiono dawną pompę, pozostałość chyba po jakimś gospodarstwie (? - zawsze myślałam że tu były już pola, no ale pompa jest).
 
 
Więc to jest bardzo niewygodnie jak nie ma wody w kranie. Bardzo, szczególnie gdy ma się małe dzieci. I mieszka na trzecim czy czwartym piętrze bez windy. Niemniej - to jednak nie jest dramat.
Ale... wyobraź sobie, że tej wody nie ma dzień, dwa, trzy i ciągle musisz biegać z wiadrem. Robi się trudno i niewygodnie. A gdyby wodociągu nie naprawili? Beczkowóz nie przyjechał? Albo stanął trzy kilometry dalej? Co pić w czym się umyć, na czym ugotować zupę czy ziemniaki?
 
To jest rzeczywistość wielu ludzi w Afryce. Do studni są nie trzy kilometry, tylko sześć albo i dziewięć (albo i więcej). Sześć kilometrów to dla przeciętnego człowieka ok. 1,5 h marszu. W jedną stronę. Bez obciążenia. 
A jeszcze trzeba wrócić do domu. Ile razy w tygodniu robisz co najmniej trzygodzinny spacer niosąc coś naprawdę ciężkiego?
 
Tak teraz żyją ludzie daleko stąd, w Kenii, w rejonie Mashuru zamieszkałym przez plemiona Masajów i Kambo. Nasz znajomy był tam w lipcu. Przyjęli go serdecznie, dzieląc się tym co mieli. Widział też jak ciężko tam się żyje bez wody. Prowadzi szkołę., Uczy...
 
Mieszkańcy sawanny nie mają dostępu do wody. Specjalistyczna studnia rozwiąże problemy setek osób. Pomoże grupa z Poznania [WIDEO]
fot. Kamil Malarski
 

M o ż e m y  to zmienić!
Rozpoczęliśmy projekt "Zbudujmy studnię". Mamy kosztorys, mamy miejsce (przy szkole, na terenie misji, dostępne dla każdego chętnego), mamy wykonawcę. Potrzeba tylko pieniędzy. Naprawdę każdy może pomóc.
 
Przykładowe koszta:
• Metr głębokości kopania to 6000 KSH, czyli 214 zł 
• Metr sześcienny żwiru do zasypania 500 KSH, czyli 18 zł 
• Pompa 200 000 KSH, czyli 7145 zł 
• Metr rury – 2000 KSH czyli 72 zł
 
(tutaj jest też zwykła opcja wpłaty na konto, nie tylko te PayPale czy inne)
 

4 komentarze:

Miło będzie przeczytać Twój komentarz :)

Proszę jednak nie wykorzystywać komentarzy do reklam rozmaitych usług.
Komentarze z reklamą będę usuwać.

Thank you for commenting!
However, please do not use comments to advertise any products. Comments with advertisements will be removed.